czwartek, 11 sierpnia 2011

Świat liberalny

Problemem z liberalizmem jest to, że żyjemy w świecie zprojektowanym przez liberałów; Voltaire'a, Locke'a i Milla i w konsekwencji stanowisko liebarlne jest uważane za najbardziej bezstronne, choć przecież być nie musi.

Stad na przykład państwo liberalne określa sie mianem "neutralnego światopoglądowo". Jest to państwo, w którym inne idee poza ideą wolności obywatelskiej są wyciszane. Liberalizm doszedł do panowania nad ludzkością, dzięki temu, że chrystianizm wyczerpał swoje siły ideowe na niestannych wojnach religijnych i sporach między katolikami i protestantami, a także między religiami glownych nurtów/państwwymi a sektami. Indyferentyzm religijny nie miał na celu wyrugowania religii, lecz uspokojenie sytuacji, tak samo jak absolutyzm monarchiczny Jeana Bodina miał na celu wzmocnienie pozycji króla w zanarchizowanej Francji (wojny rleigijne XVI wieku). To mieli na myśli ojcowie ząłożyciele USA podpisując w latach 90. XVIII wieku traktat z Trypolisem, gdy to w dokumentach pojawiło się stwierdzenie, że konstytucja USA nie jest oparta na idei chrześcijańskiej, w związku z czym USA nie ma nic przeciwko muzułmanom. Bankructwo chrześcijaństwa dało początek nowej ideologii prawodawczej.

Czy możliwy jest skrajny liberalizm, tak jak mozliwy jest np. fanatyzm religijny? Moim zdaniem tak. Tak samo jak możliwy jest np. skrajny demokratyzm. Można więc oczywiście zżymać sie na skrajnych liberałów, lecz nie zmienia to faktu, że system stwożony przez nich działa dobrze, choć problemy z multikulturalizmem mogłby temu przeczyć. Liberałowie musza sobie przypomnieć, ze "nie ma wolności dla wrogów wolności", a wiec z Trypolisem można handlować, ale nie należy instalowac Trypolisu w USA...

Dominacja liberalnych procedur i zasad w obecnym świecie powoduje nie tylko fakt, że nie mówi się o skrajnych liberałach, bowiem w skrajność popada z zasady raczej opozycja niż strona rządząca, ale także i to, że na liberalizm zwala sie winę za wszystkie nieszczęścia świata tego, a przecież obecnie stary dobry liberalizm klasyczny Locke'a i Voltaire'a jest niemal całkowicie wyparty przez lewicowy demoliberalizm i socjaldemokratyzm, a "złotawy" to nie to samo co "złoty".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz