sobota, 23 kwietnia 2011

Kult Słońca - religia naturalna i racjonalnaChrześcijaństwo jest religią objawioną, podobnie jak islam czy judaizm. Oznacza to, że wyznawca owej religii musi wierzyć, lub przynajmniej częściowo wierzyć w zespół mitów o fundamentalnym znaczeniu dla owej religii. Mity te konstruują pewien wzorzec zachowań które kształtują typowy dla religii i jej ideologicznych dodatków, model moralności. Wiara w religie objawioną jest więc rzeczą niełatwą. Cały czas wyznawca napotyka sprzeczności podań mitycznych i nakazów religijnej moralności. O różnice między przekazami mitycznymi toczą się wojny religijne. W islamie przykładowo za wyznawanie poglądu, że Jezus był kimś więcej niż tylko kolejnym prorokiem, grozi kara śmierci.

Oświeceniowi piewcy tolerancji tacy jak David Hume promowali koncept religii naturalnej, z której prostymi założeniami zgodziłby się każdy zdroworozsądkowy człowiek. Religia naturalna w wersji oświeceniowej zawierała mniej więcej (zależnie od filozofa) takie same założenia moralne jak chrystianizm, lecz wzbogacone o idee uniwersalne takie jak prawa człowieka i tolerancja.

Moim zdaniem najbardziej racjonalnym i jednocześnie naturalnym kultem jest kult słońca. Słońce jest widoczne z każdego punktu na ziemi i stanowi konkret nie wymagający użycia wyobraźni, a nawet wiary – jego istnienie i działanie jest faktem. W przypadku takiego obiektu kultu jak słońce trudno nawet mówić o wierze, natomiast można mówić o racjonalnej czci. Słońce jest gwarantem życia na ziemi, jest potężne, kojarzy się z samymi pozytywnymi wartościami, a w zimne zimowe dni łakniemy jego towarzystwa.

Nie chodzi mi tu o przekonywanie kogokolwiek do uprawiania kultu słońca, choć rzeczywiście uważam, że ma ono więcej sensu niż wyznawanie religii objawionych, ponieważ jestem przekonany, że ludzie nigdy nie przestali czcić słońca.
W starożytności mamy Heliosa, Jowisza, Amona-Re, Melkarta. Również perski bóg ognia Ormuzd wyobrażany był w postaci uskrzydlonej tarczy słonecznej. Potem w Europie nastało chrześcijaństw, które w Rzymie musiało rywalizować z kultem Niezwyciężonego Słońca – Sol Invictus. Dekretem z 7 marca 321 cesarz Konstantyn Wielki wprowadził niedzielę jako oficjalnie święto Sol Invictus - dies Solis. Obchodzenie święta Sol Invictus, przypadającego 25 grudnia, pierwszy raz jest źródłowo poświadczone w 354 Kościół pod koniec IV wieku przepisał obchodzenie w tym dniu świąt Bożego Narodzenia.

Zazwyczaj mamy skłonność do kibicowaniu tego rodzaju próbom chrześcijańskich dostojników, budowania własnej religii na podwalinach wierzeń dawniejszych, jakimże musiały się owe machinacje wydawać płaskimi i podstępnymi czcicielowi Solis Invicti! Pamiętam film o Karolu Wielkim, w którym główny bohater przekonywał wodza pogańskich Sasów do tego jak mało dzieli ich wierzenia: „- ty czcisz drzewa, ja boga, który je stworzył. Widzisz jak mało nas dzieli?”, na co Widukind mając na myśli poległych towarzyszy odpowiedział: „-ich śmierć nas dzieli!”. Potem, wbrew logice Widukind w swym filmowym wcieleniu zgadza się zaakceptować boga Franków, ale w rzeczywistości zapewne musiał to uczynić, choćby nie chciał.

Kult słońca łączyli z kultem boga chrześcijańskiego, monarchowie absolutni, idąc za przykładem Ludwika XIV, „króla-Słońce”. Powszechnym wyobrażeniem był władca, który swą łaskawością ogrzewa poddanych, niczym słońce ziemię. Solarne wyobrażenia z tej epoki widzimy do dziś na dworach królewskich czy to w Wersalu czy w Würzburgu. Gdański kompozytor Johann Balthasar Christian Freißlich (1687-1764) skomponował w 1755 roku z okazji wizyty Augusta III w Gdańsku, i urodzin władcy kantatę, znaną muzykologom jako: Cantata an dem hohen Geburstag des Herrn Augusti III. Jest w niej aria o chmurach okalających ziemię i wywołujących przestrach: „Wenn dukle Wolken den Himmel bedecken, besorget alles voller Schrecken”, które tylko blask królewskiego majestatu może rozgonić.

W XVIII wieku sojusz tronu i ołtarza skończył się. Nastały czasy monarchii absolutnych oświeconych. Oświeceniowcy, o czym najciekawiej pisze Dorinda Outram w „Panoramie oświecenia”, przejęli język solarny – jako symbol walki z przesądem i zniewoleniem. Georg Lichtenberg obawiał się, że ten język światła i słońca nie będzie miał takiej siły jak kazania głoszone z ambon, gdyż brakowało oświeceniowcom autorytetu przedstawicieli religii objawionej i prawd objawionych, jednak przecież oświecenie zwyciężyło. Ludzie wychowani w posłuszeństwie do religii i jej surowych nakazów jak syn pastora, wybitny oświeceniowiec Gotthold Ephreim Lessing, wybierali wolnomyślicielstwo i język słońca.

Ów język słońca, jako odnośnik do czegoś naturalnego, radosnego – do synonimu życia, odpowiadał też pedagogowi i sentymentaliście Rousseau, który opowiadał się za religią zdecentralizowaną, a także za edukacją odnoszącą się do konkretu. Rousseau mawiał, że lepiej pokazać uczniowi gwiazdy niż o nich opowiadać.

Chociaż nawiązujący do Rousseau romantycy preferowali bardziej mroczne klimaty, słońce również zostało prze nich wyraźnie dostrzeżone. Sentymentalny kult obcowania z naturą doprowadził m.in. do narodzin plażowania. Jednym z prekursorów zwyczaju kąpieli słonecznych był Goethe. Nasz Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” również stwierdzał, (głosem hrabiego) że do dobrej twórczości malarskiej potrzeba „nieba włoskiego” – rozświetlonego słońcem (hrabia i Telimena polemizowali z krajobrazowym nacjonalizmem Tadeusza).

By przekonać się o sile kultu słońca wystarczy spytać ludzi o ich wakacyjne plany i o to jak minął im zeszły miesiąc. Murowanym elementem ich opowiadania będzie „cudowne słoneczko”, lub jego przyprawiający o depresję brak. O bogu religii objawionej zaś opowiedzą głównie ponuracy lubujący się w swych chrześcijańskim cierpiętnictwie.

7 komentarzy:

 1. Niewątpliwie ciekawe przedstawienie miejsca słońca w kulturze ludzkości. Mam jednak pytanie. Czemu ten artykuł ma służyć?
  Słońce zawsze było ważne w życiu człowieka ale jak słusznie Pan zauważył teraz jest już postrzegane w nieco inny, bardziej "światły" sposób. Idąc Pana przykładem równie dobrze można oddawać cześć piorunowi, powietrzu, niedźwiedziowi itd. Nie chcę się czepiać i mam nadzieję, że to tak nie wygląda. Po prostu zastanawiam się co powoduje autorem piszącym właśnie taki tekst.

  OdpowiedzUsuń
 2. ale tylko Słońce jest niezbędne do życia, tymczasem niedźwiedzie, pioruny czy "good book" - nie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Powietrze, woda, krew itd. rowniez są do życia niezbędne. I również miały swoje kulty. Czy to znaczy, że powinniśmy je czcić? Taka jest prawda, że największa wada religii objawionych jest jednocześnie ich największą zaletą. Czas nie jest w stanie ich obalić. Nie da się ich naukowo podważyć itd. Nie da się ich jednak również potwierdzić. Słońce jak już wiemy jest tylko gwiazdą. Powietrze to azot, tlen itd. Więc jako przedmiot religii naturalnej w dzisiejszych czasach ani słońce, ani nic podobnego się nie nadaje.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie da się ich obalić, natomiast sensu wiary w nie nie da się też udowodnić, natomiast, że słońce jest ważne i życiodajne wie każdy. Osobiście uważam, że kult Słońca nigdy nie umarł i przetrwa upadek chrześcijaństwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale jaki znowu kult?
  "By przekonać się o sile kultu słońca wystarczy spytać ludzi o ich wakacyjne plany i o to jak minął im zeszły miesiąc. Murowanym elementem ich opowiadania będzie „cudowne słoneczko”, lub jego przyprawiający o depresję brak." - Co to ma w ogóle znaczyć? Równie dobrze można mówić o kulcie spokoju, przyjaźni, pieniędzy, domu itd. Ale myli Pan w takim razie kult jakimi są zachowania i praktyki religijne z po prostu ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Nie jest tajemnicą, że kiedyś części z tych rzeczy oddawano w jakiś sposób cześć. Olbrzymie nieuprawnionym określeniem jest jednak stwierdzenie, że mamy obecnie kult słońca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mylę. Celowo stawiam tezę o tym, że prawdziwą religią jest to co jest ważne rzeczywiście, a nie to co jest deklarowane jako niby ważne - wg. oczekiwań otoczenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Błędne założenia-błędne wnioski!Mylisz pan,panie Napierała religię rzymską z chrześcijaństwem.Chrześcijaństwo nigdy nie było religią.Chrześcijaństwo to relacja.Relacja z Bogiem.To nie jest przestrzeganie zbioru jakichs reguł.Reguły wprowadzane były i są tam gdzie nie ma relacji.Porównywanie chrześcijaństwa z Islamem,lub nawet z religią rzymską,a tym bardziej z kultem słońca,to wynik dość ograniczonej wiedzy na ten temat

  OdpowiedzUsuń